logo.png
kdo_jsme.png
nase_hry.png
nase_foto.png
napiste_nam.png
Kalendar.png

3 Špaček na větvi

Špaček.gif
Hořká komedie, 90 min, veselohra o dvou dějstvích, Ondřej Vrbický, 2016
net-40.jpg
Obecný úvod:

Komedie s hořkou příchutí „Špaček na větvi“ je svým dějem zasazen do současnosti. Není to však pouze datum, co spojuje diváka s hlavním hrdinou, ale doba obecně.
Přehlcení moderního světa dává vzniknout velkému zmatku a touze jít s dobou, rychlou dobou. Často přitom narazíme a krize vlastního vědomí nás vrací opakvaně zpátky na zem. 
Nejinak je tomu s hlavním hrdinou doktorem Antonínem Špačkem. Ačkoliv je jeho práce posláním, on sám propadá pocitu, že problémy pacientů jsou nevýznamné a vše a všichni se otáčí proti němu. Jediným vysvobozením pro člověka, který poskytuje péči druhým je pak najednou on sám.
 

Děj hry:

Lékaři Antonínu Špačkovi připadá jeho záslužná práce zbytečná a může za to obyčejná zpráva v rádiu o krizi středního věku. Doktorovi se začíná hroutit nejen profesní, ale i osobní život. Protipólem jeho klesající nálady je zdravotní sestra Miluška, která se, díky vrozenému optimismu, vyrovnává s doktorovými mizériemi po svém. Jediným světlým bodem ve víru otravných pacientů, špatných zpráv a nástrah zákonů je pak pro lékaře už jen jeho dlouholetý přítel sanitář Béďa. Ten si naopak nedělástarosti s ničím.
„Co se to děje?“ říká si Špaček. „Problémy nemocných mi připadají malichernější než kdysi. Z pacientů se stávají simulanti, siláci se bojí jehel, staříci si tady chodí jen pokecat a všichni ode mě čekají hotové zázraky.“ Stejně jak se tonoucí stébla chytá, přijímá Špaček nabídky k čemukoliv, co by ho vytrhlo z jeho stereotypu. Záhy však přichází rozčarování a lékař jímá pocity, že už se proti němu obrátil celý svět a ani záchvěvy krátkodobé radosti nepřinášejí kýženou radost ze života. Nečekané rozuzlení a odpověď na jeho problémy nalezne doktor nakonec sám v sobě.

 
Prijedeme_k_vam.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one